Kani Beko: “Engellilerin otomobil alımı kolaylaştırılmalı”

Kani Beko: “Engellilerin otomobil alımı kolaylaştırılmalı”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, engelli bireylerin araç sahibi olabilmesi için belirlenen üst sınırın artırılması gerektiğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı

Artan otomobil fiyatları engellilerin de alımını güçleştirdi. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, engelli bireylerin araç sahibi olabilmesi için belirlenen üst sınırın artırılması gerektiğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde artan enflasyona ve ekonomik krize vurgu yapan CHP’li Beko, engellilerin fiziki koşullarına uygun olan araçların da fiyatlarının çok arttığına değindi.

İzmir Milletvekili Kani Beko, “Ülkemizde raporu bulunan ve gerekli şartları sağlayan engelli yurttaşlarımızdan; aldıkları motorlu araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmamaktadır. Ayrıca bu yurttaşlarımız motorlu taşıtlar vergisinden de muaftırlar. Bu kapsamdaki araçlar için üst sınır ise bugün için 550.000 TL olarak belirlenmiştir. Fakat son dönemde artan enflasyona ve ülkede yaşanan ekonomik krize bağlı olarak araç fiyatları oldukça yükselmiştir. Bu fiyat sınırındaki araçlar özellikle bedensel engelli yurttaşların kullanımına uygun araçların maliyetini karşılamaz noktaya gelmiştir” dedi.

ARAÇ ALAMAYANLARIN SAYISINI SORDU

Bu nedenle, belirlenen rakamın üst sınırının yükseltilmesi ve ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülmekte midir?” sorusunu yönelten CHP’li Beko, “İhtiyaç sahibi engelli yurttaşlarımızın taleplerinin karşılanması konusunda hangi adımların atılması planlanmaktadır? Başvuruda bulunan ancak dövizdeki artış ve Türk Lirasının değer kaybetmesi yüzünden araç alamayan vatandaş sayısı kaçtır? Bu kişilerin mağduriyetleri nasıl çözülecektir? Engelli raporunun oranı yeterli olmasına rağmen mahkeme başvurularında red cevabı alan vatandaşlarımızın sayısı nedir? Bu vatandaşlarımıza red verilmesinin gerekçesi nelerdir?” sorularını yöneltti.

Kaynak: YurttanSesler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ